خانه » مقالات حقوقی » حقوق جزا » بررسی اصل قانونی بودن جرم و مجازات

بررسی اصل قانونی بودن جرم و مجازات

در این مطلب به بررسی اصل قانونی بودن جرم و مجازات می پردازیم.

بررسی اصل قانونی بودن جرم و مجازات

بررسی اصل قانونی بودن جرم و مجازات

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران لزوم قانونی بودن جرم را در اصل ۱۶۹ رسما شناخته است.به موجب این اصل هیچ فعل یا ترک فعلی به استناد قانونی که بعد از آن وضع می شود جرم محسوب نمی شود. به عبارت دیگر فعل یا ترک فعل انسان مادام که پیش از آن موضوع امر و نهی قانون گذار قرار نگرفته باشد جرم به شمار نمی رود.

در باره لزوم قانونی بودن مجازات نیز اصل ۳۶ قانون اساسی اعلام می دارد حکم به مجازات و اجرای آن باید تنها از طریق دادگاه صالح و به موجب قانون باشد.در این اصل علاوه بر تعیین مجازات، نحوه اجرای آن نیز منوط به تصریح قانون شده است.

همچنین ماده ۲ قانون مجازات اسلامی با این مضمون که هر فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد جرم محسوب می شود، دلالت بر لزوم قانونی بودن قانونی بودن جرم و مجازات دارد.

ذکر این اصول در قانون اساسی به این معنی است که نه تنها دادرسان از تعیین جرم و مجازات منع شده اند و احکام آنان باید مستند به قوانینی باشد که در زمان وقوع فعل معتبر است،بلکه قانون گذاران نیز نمی توانند با وضع قوانین عادی تشخیص اعمال مجرمانه و یا تعیین نوع و میزان مجازات را به اختیار دیگر قوا و مقامات واگذار نماییند.

به طور خلاصه اصل قانونی بودن جرم و مجازات این است که فقط قانون گذار صالح است در حدود مقرر در قانون اساسی به تشریع جرم و تعیین مجازات بپردازد، زیرا وظیفه وضع قانون به موجب قانون اساسی با مجلس قانون گذاری است.

همچنین بخوانید: بررسی معاونت در جرم

پی نوشت: حقوق جزای عمومی جلد نخست آقای دکتر محمد علی اردبیلی

منبع: www.lawgostar.com

درباره محمد افراسیابی

محمد افراسیابی هستم، کارشناسی حقوق خوندم و به دلیل علاقه‌ای که به حقوق داشتم، سایت حقوق پلاس رو راه‌اندازی کردم تا هم خودم و هم شما رو بیشتر با مباحث حقوقی آشنا کنم.

مشاهده بیشتر

بررسی مجازت و جرم اهانت به مقامات مذهبی کشور

بررسی مجازت و جرم اهانت به مقامات مذهبی کشور

در این نوشتار به بررسی مجازت و جرم اهانت به مقامات مذهبی کشور خواهیم پرداخت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *