خانه » مقالات حقوقی » حقوق خانواده » بررسی نکاح فضولی

بررسی نکاح فضولی

بررسی نکاح فضولی

بررسی نکاح فضولی: نکاح فضولی عبارت از عقدی است که کسی بدون داشتن نمایندگی از طرف غیر ،تعهدی برای او نماید.

بررسی نکاح فضولی

چنین تعهدی به جهت نبود رضایت شخص فوق،ولو با وجود تمام شرایط اساسی نکاح، نافذ نبوده و مستلزم تنفیذ بعدی وی می باشد، والا باطل است. بنابراین در صورتی که کسی به طور فضولی، زنی را به نکاح مردی در آورد، مادام که مرد نکاح را اجازه نداده، وی می تواند نکاح را به هم بزند و تعهد یکطرفه برای ایجاد رابطه زوجیت کافی نمی باشد.

گرچه برخی دیگر بر این باورند که در نکاح فضولی طرف دیگر عقد نمی تواند پیش از اعلام رد یا قبول اصیل، از آن عدول کند. به هر حال عقدی که وکیل از حدود وکالت خود تجاوز کند فضولی بوده و تابع احکام مربوط به آن خواهد بود.

نکاح فضولی ممکن است به صور مختلف تحقق یابد، از جمله آن که ممکن است تعهد مزبور در اصل ازدواج، فضولی باشد و یا ممکن است ایجاد تعهد نسبت به شخص، فضولی واقع گردد، همچنین ممکن است در اصل ازدواج فضولی باشد و یا ممکن است در اصل نکاح و شخص مورد نظر موکل تخلفی نباشد ولی در خصوصیات تعیین شده از سوی وی تخلف شده باشد و یا ممکن است وکیل فقط از نظرجنس ویا مقدار مهر تخلف کرده باشد. در هر یک از موارد فوق، نفوذ عقد نکاح منوط به اجازه و تنفیذ موکل خواهد بود.

همانطور که ماده ۱۰۷۳ قانون مدنی مقرر می دارد:

اگر وکیل از آنچه که موکل راجع به شخص یا مهر یا یا خصوصیات دیگر معین کرده، تخلف کند، صحت عقد متوقف بر تنفیذ موکل خواهد بود.

منبع: گروه وکلای دادستا

درباره محمد افراسیابی

محمد افراسیابی هستم، کارشناسی حقوق خوندم و به دلیل علاقه‌ای که به حقوق داشتم، سایت حقوق پلاس رو راه‌اندازی کردم تا هم خودم و هم شما رو بیشتر با مباحث حقوقی آشنا کنم.

مشاهده بیشتر

بررسی نکاح با اقارب نسبی

بررسی نکاح با اقارب نسبی

بررسی نکاح با اقارب نسبی بررسی نکاح با اقارب نسبی: در این نوشتار به بررسی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *