خانه » مقالات حقوقی » حقوق خانواده » جمع بین دو خواهر امکان پذیر نیست

جمع بین دو خواهر امکان پذیر نیست

جمع بین دو خواهر امکان پذیر نیست

جمع بین دو خواهر امکان پذیر نیست: در یک زمان واحد و یا مقطعی از زمان نمی توان دو خواهر را به عقد مردی درآورد و قانون هیچ فرقی بین عقد دائم و یا عقد منقطع قائل نشده است.

جمع بین دو خواهر امکان پذیر نیست

جمع بین دو خواهر

طبق ماده ۱۰۴۸ قانون مدنی اگر کسی با زنی ازدواج کند، مادام که زوجیت مذکور باقی است نمی تواند با خواهرش ازدواج کند. البته منع نکاح با خواهر زن تا زمان انحلال نکاح با خود او باقی است و اگر این منع به سبب فوت زن و یا طلاق برداشته شود ازدواج انجام می گیرد.

درمورد طلاق عقد بلافاصله با خواهر زن صحیح نیست و باید تا پایان عده ی طلاق رجعی صبر کند. زیرا مطلقه رجعیه قبل از اتمام مدت عده به منزله زوجه است. همچنین اگر بنا به دلایلی عقد دو خواهر برای مردی در یک لحظه خوانده شود و دو خواهر به نکاح مردی درآیند هردو عقد باطل است، زیرا صحت دو عقد موجب جمع دو خواهر می گردد، و چون به موجب ماده ی مذکور این جمع ممنوع است. پس درستی و صحت هر یک موجب بطلان دیگری است. و از طرف دیگر هیچ یک از دو عقد بر دیگری ترجیح یا تقدم زمانی ندارد، لذا هر دو عقد باطل است.

نتیجه امر این است که مرد دو خواهر را نمی تواند با هم به عقد خود درآورد و همچنین عده نگه داشتن هم در زمان طلاق لازم است.

نویسنده: کارشناس ارشد فقه و حقوق مجید شفیعی نسب

منبع: گروه وکلای دادستا

درباره محمد افراسیابی

محمد افراسیابی هستم، کارشناسی حقوق خوندم و به دلیل علاقه‌ای که به حقوق داشتم، سایت حقوق پلاس رو راه‌اندازی کردم تا هم خودم و هم شما رو بیشتر با مباحث حقوقی آشنا کنم.

مشاهده بیشتر

بررسی نکاح فضولی

بررسی نکاح فضولی

بررسی نکاح فضولی بررسی نکاح فضولی: نکاح فضولی عبارت از عقدی است که کسی بدون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *