لعان چیست؟

لعان چیست؟

لعان چیست؟: باید رجوع کنیم به اصطلاحات فقهی و ترمینولوژی حقوق، در کتاب اصطلاحات فقهی آمده که در عرف فقیهان زن و شوهر برای جلوگیری از اجرای حد و یا نفی ولد با کلمات و الفاظ مخصوص در محضر حاکم شرع یکدیگر را لعن و نفرین می کنند و با این کار زن و شوهر به همدیگر حرام ابدی می شوند و اصل لعان به معنای لعن کردن دونفر یا بیشتر نسبت به همدیگر است.

لعان چیست؟

اما در حقوق مطلب به نوع دیگری است البته همان لعن است اما به صورت قانونی که عبارت است از: نوعی رسیدگی کیفری است در مورد اسناد زنا از طرف زوج به زوجه (در شرایط خاص) و نفی انتساب فرزندی که ملحق به فراش او است (شرط اینکه قبلاً اقرار به فرزندی او نکرده باشد).

روش رسیدگی به این امر

قاذف (کسی که ادعای زنای نفر دیگر را دارد ) ۴ بار در حضور قاضی بگوید (اشهد بالله انی لمن الصادقین فیما رمتیها به من الزنا= به خدا که در اسناد زنا راست گویم) سپس به دستور قاضی می گوید (ان لعنه الله علی ان کنت من الکاذبین=یعنی اگر دروغ گفته باشم لعنت خدا برمن) سپس زن به دستور قضای می گوید (اشهد بالله انه لمن الکاذبین فیما رمانی به من الزنا =به خدا سوگند که به دروغ به من اسناد زنا داده است) سپس به دستور قاضی می گوید (ان غضب الله علی ان کان من الصادقین= خشم خدا بر من اگر راست گفته باشد).

پس از انجام این مراسم قاذف معاف از حد می شود و زن همیشه به شوهر مزبور حرام می گردد و فرزند مورد لعان نسبت به قاذف نخواهد بود (البته در حال حاضر برخی از آزمایشات در پزشکی قانونی هم هست که فرزند را به پدر حقیقی نسبت می دهد). جریانی که گفته شد تشریفات بین قاذف و زن می باشد که ملاعنه گویند. البته لعان در ادله اثبات دعوی نیز هست که در جای خود بحث می شود.

نویسنده: کارشناس ارشد فقه و حقوق مجید شفیعی نسب

منبع: گروه وکلای دادستا

درباره محمد افراسیابی

محمد افراسیابی هستم، کارشناسی حقوق خوندم و به دلیل علاقه‌ای که به حقوق داشتم، سایت حقوق پلاس رو راه‌اندازی کردم تا هم خودم و هم شما رو بیشتر با مباحث حقوقی آشنا کنم.

مشاهده بیشتر

بررسی نکاح فضولی

بررسی نکاح فضولی

بررسی نکاح فضولی بررسی نکاح فضولی: نکاح فضولی عبارت از عقدی است که کسی بدون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *