خانه » مقالات حقوقی » حقوق خانواده » محل سکونت زوجه پس از طلاق در ایام عده

محل سکونت زوجه پس از طلاق در ایام عده

محل سکونت زوجه پس از طلاق در ایام عده

محل سکونت زوجه پس از طلاق در ایام عده: همانطور که از احکام فقهی استنباط می شود زوجه باید پس از طلاق و در ایام عده در منزلی سکونت داشته باشد که در زمان طلاق در آن منزل سکونت داشته است.

محل سکونت زوجه پس از طلاق در ایام عده

نظر اقلیت محل سکونت زوجه پس از طلاق در ایام عده

زن در ایام زوجیت و در ایام عده نیز باید در منزلی سکونت کند که زوج برای او تعیین می کند چرا که در ایام عده نیز زوجه همچنان همسر قانونی زوج می باشد.

نظر کمیسیون نشست قضایی: در ایام عده زوجه باید تا پایان عده در منزلی سکونت داشته باشد که زوج تعیین کرده است که در واقع همان منزل مشترک طرفین می باشد که بر اساس گواهی کتبی است که توسط دادگاه صادر می شود و اگر در ایام عده زوج رجوع کند صورت جلسه ی طلاق ابطال می گردد، ولی اگر رجوع نکند در مهلت مقرر شده، صورت جلسه طلاق تکمیل شده و ثبت می شود، به این ترتیب محل سکونت زوجه همان طور که بیان شد در منزلی خواهد بود که زوج تعیین می کند، ولی اگر بودن زوجه با زوج در یک منزل مشترک باعث خوف ضرر بدنی و یا مالی و یا شرافتی برای زن گردد و زوجه می تواند مسکن جداگانه اختیار کند.

ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی:

اگر بودن زن در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن باشد، زن می تواند مسکن علیحده اختیار کند و در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور، محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است، نفقه بر عهده شوهر خواهد بود.

نویسنده: کارشناس حقوقی خانم الهه ساسانی

منبع: گروه وکلای دادستا

درباره محمد افراسیابی

محمد افراسیابی هستم، کارشناسی حقوق خوندم و به دلیل علاقه‌ای که به حقوق داشتم، سایت حقوق پلاس رو راه‌اندازی کردم تا هم خودم و هم شما رو بیشتر با مباحث حقوقی آشنا کنم.

مشاهده بیشتر

بررسی نکاح فضولی

بررسی نکاح فضولی

بررسی نکاح فضولی بررسی نکاح فضولی: نکاح فضولی عبارت از عقدی است که کسی بدون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *