خانه » مقالات حقوقی » حقوق خانواده » ولی قهری چه کسی است؟

ولی قهری چه کسی است؟

ولی قهری چه کسی است؟

ولی قهری چه کسی است؟: اگر به قانون مدنی رجوع کنیم و به تبصره ی ماده ۱۰۴۱ نظری بیفکنیم می بینیم که به ذکر ولی اکتفا نموده و تعریفی از آن نیاورده که ولی کیست؟

ولی قهری چه کسی است؟

از طرف دیگر ماده ۱۰۴۳ در مورد اذن پدر یا جد پدری را در نکاح دختر باکره ضروری دانسته و آن را یکی از ارکان صحت عقد قرار داده، لذا از ابهام تبصره ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی نمی توان فهمید که این حکم مختص ولی قهری (پدر یا جد پدری) است یا اینکه شامل ولی غیرقهری (مادر، جد مادری و حاکم) نیز می شود. این مسئله در فقه ما جای بحث دارد.

در مورد عدم ولایت بستگان دیگر (البته جز مادر و جد مادری) فقهای امامیه هیچگونه اختلاف نظری ندارند، زیرا در این رابطه از ائمه اطهار (ع) سوالات زیادی صورت گرفته و جواب هایی در تایید این نظر آورده اند (که با توجه به سنت است) و مطلب روشن است و اختلافی در آن وجود ندارد.

مثال: اگر عمو برای صغیر اقدام به ازدواج کرده باشد، صغیر با رسیدن به سن بلوغ حق دارد (در صورت عدم رضایت از ازدواج) نسبت به فسخ آن اقدام نماید و حتی پیگیر آن از جهت ضرروزیان هم باشد .

اما در مورد مادر و جد مادری فقها دو دسته اند که باز اکثریت امامیه بر عدم ولایت عقیده دارند و عده ی قلیلی نیز مادر و جد مادری را جایگزین پدر می دانند.

اما مطابق نظر مشهور و فتوای قضایی ولایت قهری از آن پدر و جد پدری می باشد و سایر گروه ها در آن نقشی ندارند.

منبع: گروه وکلای دادستا

درباره محمد افراسیابی

محمد افراسیابی هستم، کارشناسی حقوق خوندم و به دلیل علاقه‌ای که به حقوق داشتم، سایت حقوق پلاس رو راه‌اندازی کردم تا هم خودم و هم شما رو بیشتر با مباحث حقوقی آشنا کنم.

مشاهده بیشتر

بررسی نکاح با اقارب نسبی

بررسی نکاح با اقارب نسبی

بررسی نکاح با اقارب نسبی بررسی نکاح با اقارب نسبی: در این نوشتار به بررسی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی *